Department of Physical Education & Sports Sciences

Sports Achievers

2016-17

  1. Kanika Chauhan (BAP) Won Gold Medal at the Indo-Bhutan Volleyball Exchange Student Games 2017 held at Phuentsholing, Bhutan in Sept,2017.
  2. Vanika Kamboj (B.Com (H) and Asha Tanwar(B.Com (H) won Gold Medal in Taekwondo at PAP Stadium, Patiala.
  3. Deepanjali BAP/152 Won gold medal in Yoga at KIIT University.
  4. At the Delhi University Inter-College Championship Mahima BAP/287 won Gold medal in Wrestling.
  5. Arti (BAP) on Gold medal in Weightlifting tournament held at NSIT, Dwarka.

2015-16

  1. Yashika Gulati, Divya Sharma & Shalini Tyagi participated in Asian Junior & Cadet Kurash Championship held at Taoyuan city NTSU-China and bagged one Silver and 2 Bronze medals.
  2. Supriya Hindi(H) 3rd yr won BEST PLAYER OF THE TOURNAMENT title at Rockit Ball Senior National Championship held at Beas, Punjab.
  3. Rashmeet Kaur B.Com(P) 1st yr represented Delhi University at the All India Gatka Championship held at Patiala, Punjab and won Bronze Medal.
  4. Amrita Kaur represented Delhi State in Kai Cadet/ Junior & 21 year National Karate and won Silver Medal.
  5. Amrita Kaur secured 2nd position in All India Independence Cup Karate-Do Championship held in Delhi.
  6. Yashika Gulati won Gold Medal , Divya Sharma & Shalini Tyagi won silver medals in 4th Junior & Cadet Kurash Championship held in Noida.
  7. Krishna, Pooja and Damini won the silver medal and Vinita won bronze medal at the National Yoga Championship (RKYK) held at Jind, Haryana.
  8. Pooja Pal won the Gold Medal at the 2nd National Yoga & Sports Championship held at Chhattisgarh.
  9. Karuna Ahuja B.Com(H) 2nd yr represented Delhi State at Indian Kort Ball League held in Gurgaon. The team secured 1st place and won cash prize of Rs. 1lac.

2014-15

  1. Shruti B.Com(H) 2nd yr represented Delhi Kho-Kho team at the NCC National Games held in Delhi Cantt. and won 1st position.
  2. Shruti B.Com(H) 2nd yr represented Delhi Rockit Ball team at the Senior National Rockit Ball Championship held in Amritsar and won 3rd position.
  3. Ritu B.Com(P) 1st yr represented Delhi Rockit Ball team at the Junior National Rockit Ball Championship held in Anandpur Sahib, Punjab and won 2nd position.

2010-11

  1. First Invitational Karate- Do National Championship 2010-11 held at Gurgaon.
  2. Amritpal Kaur Punjabi(H) 1st yr won 2 Gold medals.
  3. Mamta B.A(P) 1st yr won 2Gold & 1 silver medal.
  4. Vaishali Arora B.El.Ed 2nd yr won Gold & Bronze medal.
  5. Krishna B.El.Ed 2nd yr won Silver & Bronze medal.
  6. Kanika Uniyal Hindi(H) 1st yr won Gold & Silver medal.
  7. Krishna Chamoli B.El.Ed 2nd yr won Gold medal.
  8. Deepika Tirkey B.El.Ed 2nd yr won Silver medal.
  9. Suman Gupta B.El.Ed 2nd yr won Silver medal.

2004-05

  1. Priyanka Vishoi (B.Com (P) 2nd year) NCC prize Gold medal at All India Level Competition.

2003-04

  1. Jyoti 1st position in Judo (70 kg) Senior National Judo Championship at Cuttack (Orissa).
  2. Jyoti and Sapna, Selected in National Kabaddi team at Bombay.
  3. Arti, 1st position at National Karate at Talkatora Stadium.

2002-03

  1. Sangeeta (M.A.Previous) represented India and got 3rd position in Judo International Level (Asian Championship).
  2. Anuradha (B.Com (P) 2nd year) got 2nd position in All India Universities Competition in Kabaddi.
  3. Sangeeta (B.A.(P) 2nd year) got 3rd position by representing Delhi in SR National Kabaddi championship.
  4. Sangeeta (M.A.Previous) 3rd position in Senior National Throw Ball.
  5. Sangeeta (MA Previous) got 3rd position in National Games (Boxing).